Według piosenki rewelacyjnie zinterpretowanej przez Jerzego Stuhra „śpiewać każdy może, jeden lepiej, a drugi gorzej”.
Wiadomo, nie każdy został obdarzony niezwykłym talentem lub głosem. Tak jak nie każdy umie policzyć deltę z matematyki (ja nie umiem), czy napisać program komputerowy, albo gotować… nie każdy z nas jest Gordonem Ramseyem, czy Robertem Makłowiczem, ale większość z nas coś tam gotuje i nawet czerpie z tego radość, prawda?
Podobnie jest ze śpiewaniem 🙂 Tak, tak!
Każdy z nas ma jakiś głos. Oprócz osób niemych – bardzo przepraszam, jeśli ktoś poczuje się urażony… Natura czasem bywa nieubłagana i pozbawia nas pewnych atrybutów… za to obdarza innymi!
Wszyscy pozostali jednak jakiś głos mają. I w ten, czy inny sposób go używają. Mogą również do śpiewania!
Są ludzie, którzy z radością śpiewają pod prysznicem, przy goleniu, gotowaniu. Nie mają pojęcia jak to robić, ale śpiewają, a to śpiewanie sprawia im radość. I wiecie co? To jest w tym wszystkim najważniejsze! Radość i to, że ktoś chce coś swoim śpiewem przekazać. Czy Sting ma głos? Jego fani powiedzą (w tym ja!), że tak! I to jaki! Cudownie chropawy… Właśnie, chropawy. Niby nie nadający się do śpiewania, a to jest atut Stinga. Jak również wielu innych ludzi 😉 często słyszę stwierdzenia typu „nie, ja nie mam głosu” lub „mój głos nie nadaje się do śpiewania”, „nikt by nie chciał mnie słuchać”… Niezwykle często są to stwierdzenia obiektywnie nieprawdziwe. Subiektywnie – osoby, które tak uważają, często chciałyby móc pozwolić sobie na luksus śpiewania i bycia wysłuchanym i pochwalonym! Luksus, powiedziałam? W ich mniemaniu – tak. A tak naprawdę to żaden luksus! Spójrzmy np. na BARDZO podziwianą przeze mnie piosenkarkę – Kate Bush. Głos? Tak naprawdę taki sobie (Kate wybacz!), ale… ale interpretacja, prowadzenie głosu, wyrażanie siebie tym głosem, JEJ EKSPRESJA – GENIALNE! Charyzmatyczne!
Każdy może śpiewać. Tylko nasze przekonania nas ograniczają!
Jeśli chcesz śpiewać, to warto znaleźć osobę, przy której będziesz się czuć bezpiecznie (w końcu śpiewając ukazujemy swoje wnętrze, duszę), która – oprócz tego, że pokaże Ci drogę JAK ŚPIEWAĆ w sensie technicznym – pomoże Ci uporać się z lękami, wstydem, nieśmiałością. Bo śpiewanie to czynność intymna i wymaga odpowiedniego, indywidualnego podejścia, empatii i zrozumienia.
Ja nie oceniam. WSPIERAM. Cieszę się, jeśli ktoś robi krok do przodu, jeśli ktoś chce spełniać swoje marzenia.
Może się zdarzyć, że zapragniesz zasięgnąć porady, jak to robić. U kogo?. U nauczyciela śpiewu. U trenera.
Możesz mnie nazywać nauczycielem śpiewu, kołczem (z ang. couch – osoba, która wspiera w rozwoju), trenerem. Taaaak, śpiewanie, to wielka radość, najpiękniej śpiewa się sercem (można wydawać z siebie piękne dźwięki, które nic nie znaczą, nic nie poruszają w słuchaczach, lub śpiewać przejmująco, choć czasem nawet zafałszować), ale to również nieustanny trening.
I na tym polega nauka śpiewu. Na nieustannym treningu. Nie tylko strun głosowych. Na nieustannym treningu samego siebie, swojej woli, charakteru, swojego nastawienia – oby jak najradośniejszego i pozbawionego spięć!
Śpiewać każdy może, ale trzeba też zaznaczyć, że nikt nie nauczył się tego na kilku lekcjach. Nauka śpiewu to proces. Zależy jeszcze, co chce się osiągnąć. Czy ma to być forma zabawy, żeby sobie poprawić humor, żeby spróbować czegoś nowego w życiu, czy podejmujemy decyzję, że faktycznie – chcemy wytrenować głos, nauczyć się techniki… i jeśli mamy zamiar nauczyć się śpiewać już bardziej profesjonalnie, to trzeba założyć, że lekcje muszą być regularne, trzeba uzbroić się w cierpliwość – tu konieczne są wytrwałość oraz czas.
Warto jednak w ogóle spróbować i skorzystać choćby z nauki prawidłowego oddechu, czy prowadzenia głosu. To sprawi, że będziesz się czuć pewniej i swobodniej.
A czasem możemy po prostu porozmawiać.
Zrób krok ku kolejnej przygodzie swojego życia i zacznij śpiewać! Jeśli chcesz – pomogę Ci w tym.
Pomagam w przygotowaniach do konkursów, uczę śpiewu i interpretacji, ale przede wszystkim uczę, jak odkryć siebie poprzez śpiew.
Proponuję:
- naukę śpiewu
- naukę prawidłowego oddychania
- naukę relaksacji i samouzdrawiania przy użyciu własnego głosu – warsztaty grupowe i indywidualne.
Dla dorosłych, młodzieży i dzieci.
Grafika znaleziona w internecie.